Op tweede kerstdag is er in de Westerkerk van de Euregio Christengemeente een bijzondere dienst met en voor Oekraïners gehouden. Enkele Oekraïners toonden foto’s en filmpjes van Kerst 2021, toen men nog zonder oorlog in eigen land het kerstfeest vierde. Er waren daarna heel andere beelden van Oekraïne in oorlog. Eric Pennings deed verslag van zijn reis die hij samen met zijn broer Willem maakte voor de stichting Hope4Ukraine. Met een vrachtwagen vol hulpgoederen maakten ze begin december de tocht door Oekraïne naar de omgeving van Odessa. Aangrijpend was ook het gedicht dat in de dienst in het Oekraïens werd voorgelezen. Een veelzeggend gedicht van hoop, dat door Olga Luhina, die in de gemeente Aalten te gast is, is gemaakt. Het maakte allemaal veel indruk op alle aanwezigen en bij diverse Oekraïners maakte het emoties los. Via de beamer waren de teksten in het Nederlands goed te volgen.
Het was inmiddels de zesde dienst die vanuit de gezamenlijke kerken in Aalten, Bredevoort en Dinxperlo werd georganiseerd met en voor de Oekraïners die in Aalten en Dinxperlo verblijven. In al deze zes diensten is Jos Droste voorgegaan. Qua liturgie en gebruik van wierook en wijwater staat de Rooms Katholieke Kerk namelijk het dichtst bij de Oosters Orthodoxe Kerken. Naast Jos Droste was deze keer Jan Simmering de voorganger. Zo wisselen vanuit de andere plaatselijke kerkgemeenschappen de voorgangers elkaar af.
Voor in de kerk stonden iconen opgesteld, die in de geloofsbeleving in Oekraïne een wezenlijke rol vervullen. Opnieuw werd er medewerking verleend door een koor dat was samengesteld uit leden van het Oost Nederlands Kamerkoor en Alina Heijerman-Bourda is inmiddels onmisbaar als vertaalster.
Daarna was er in een ontspannen sfeer een feestelijke ontmoeting om het feest van de geboorte van Jezus te vieren. Er was genoeg voor iedereen en de onderlinge band tussen Oekraïners en de inwoners van Aalten en Dinxperlo werd nog eens extra versterkt en benadrukt.
Bij de foto’s
Foto 1: een overzicht met het Oost Nederlands Kamerkoor, de tolk Alina Heijerman en pastor Jos Droste.
Foto 2: Eric Pennings toont foto’s van zijn reis met hulpgoederen voor de stichting Hope4Ukraine.
Foto 3. De feestelijke afsluiting met veel meegebrachte lekkernijen.